Play List () All

 

مفهوم گام در موسیقی برای هر کسی که سعی در شناخت و اجرای قطعات مختلف بر روی آلات موسیقی رو داره، یا میخواد کار آهنگ سازی رو انجام بده، داشتن علم کافی در مورد گام ها میشه گفت ضروری هست. تئوری ای که در پس زمینه ی مفاهیم گام هست، ما رو در فهم مفاهیم دیگه ای مثل آکورد (Chord) راهنمایی می کنه.

بصورت کلی در هر گام، نت هایی معرفی می شن که با هم ارتباط موسیقایی دارن و با هم (بصورت آکورد) و یا پس از هم اجرا میشن. از اونجا که هر قطعه ی موسیقی در گام خاصی ساخته و اجرا میشه، شناخت گام ها میتونه در اجرای قطعات یاریگر ما باشه، و حتی در صورتی که وسط اجرا نت ها یادمون رفت، اگه گام رو بدونیم چی هست، میتونیم با کمی خوش ذوقی جون سالم به در ببریم!!

ممکنه فکر کنیم که گام ها قوانین سختِ دست و پا گیری هستن که اجازه ی خود نمایی رو به شما نمیدن، و محدود میکنن شما رو. یا شیوه ی یادگیری گام ها گونه ای باشه که خسته کننده بنظر بیان و بخوایم از زیر بار یادگیریشون شونه خالی کنیم! اما حقیقت این هست که شناخت گام ها، پیش زمینه و پایه ی مفاهیم موسیقیِ ما و تمرین های ماست.

گام ها مختلف هستن، و ممکنه این سوال برای شما پیش بیاد که روی کدوم یکی و برای چه هدفی باید بیشتر تمرکز صورت بگیره که پیشرفت ما در اجرای قطعات و فهمشون بیشتر و سریعتر باشه؟ در جواب باید گفت که: این مسئله به سبکِ موسیقی ای بستگی داره که شما علاقه مند هستین در اون پیشرفت کنین و یا کار کنین.

بصورت کلی گام ها ۴ دسته هستند:

ماژور (Major)
مینور (minor)
پِنتاتونیک (Pentatonic)
modal

یادگیری گام های ماژور به دو دلیل مهم و میشه گفت حیاتی هست: اول اینکه بصورت بسیار گسترده ای از این گام ها استفاده شده و میشه، و دوم اینکه جزو مفاهیم بنیادی در فهم کلید هست، که به تفسیر خدمتتون توضیح خواهم داد.

گام های مینور ۳ دسته هستن: نچرال (natural)، هارمونیک (harmonic) و ملودیک (melodic) که شما نباید نگران یادگیریشون باشین. این سه نوع مختلف گام های مینور در تعدادی از نت ها با هم تفاوت دارن که به شما امکان آزادی عمل مختلفی رو میدن.

گامهای Pentatonic هم به صورت گسترده در موسیقی پاپ، راک و بلوز مورد استفاده قرار می گیرن که در دو نوع ماژور و مینور هستن.

در نهایت گام های modal که ۷ نوع مختلف اند.

نظرات

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :
نظر شما چیست ؟ :